Każdy na pewnym etapie życia staje przed wyzwaniem opuszczenia rodzinnego domu i zamieszkania „na swoim”. Jak zatem wybrać mieszkanie dla młodych ludzi? Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę żeby nie popełnić błędnego już na początku?
Kupić czy wynajmować?
Każde z rozwiązań posiada swoich entuzjastów i przeciwników. Warto jednak wspomnieć, że dynamika życia się zmienia. Rodzice dzisiejszych 30 latków nierzadko przepracowali pół życia w jednej firmie ściśle powiązanej z lokalizacją. Nie było to nic nadzwyczajnego. Dziś, kiedy tempo zmian na świecie jest na tyle duże, że nikogo nie dziwi w CV nowa praca co kilka lat, również na kwestię miejsca zamieszkania należy spojrzeć nieco bardziej elastycznie. Taką elastyczność daje nam wynajem. Chociaż zakup nieruchomości w dłuższej perspektywie się opłaca to jeżeli jeszcze nie do końca wiemy z jakim miastem albo nawet krajem wiążmy naszą przyszłą karierę to uważam, że mieszkanie dla młodych może być równie dobrze wynajmowane
Lokalizacja mieszkanie dla młodych
Wiemy już, że nie warto uparcie przywiązywać się do miejsca pracy ponieważ z mojego doświadczenia statystycznie pracę zmieniamy częściej niż mieszkanie. Młodzi ludzie często popełniają błąd w poszukiwaniach mieszkania wybierając centrum. Zakładają że „wszędzie będzie blisko”. W efekcie wszędzie mają daleko:) Ścisłe centra miast (szczególnie starówka w Warszawie, albo Rynek w Krakowie) oferują wiele atrakcji, ale głównie dla turystów. Urok mieszkania w tej lokalizacji kończy się kiedy chcemy kupić świeże warzywa, a okazuje się, że otaczają nas sklepy monopolowe i restauracje. Zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na mikrolokalizację. Czy 15 spacerem jestem w stanie znaleźć wszystko co na codzień potrzebuje. Żłobek, duży sklep spożywczy, siłownia, miejsce na spacer z psem. Warto też zwrócić uwagę na komunikację (tramwaj, autobus).
Lepsze większe czy mniejsze?
Poszukując mieszkania dla młodych często spotkam się z tym że ludzie szukają takiego „na lata”. To błąd. Z moich obserwacji wynika, że szczególnie na początku warto kupić mieszkanie na 5 lat. W tym czasie często zmienia się sytuacja zawodowa, finansowa lub osobista i mieszkanie trzeba sprzedać. Prawdopodobieństwo, że to pierwsze mieszkanie będzie bym docelowym uważam za małe. Szczególnie na początku kiedy dynamika życia jest wyższa polecam planować krótszą perspektywą.
Od dewelopera czy z rynku wtórnego
Z zakupem nowego mieszkania będzie wiązać się nie tylko koszt wykończenia, ale również ciężar ogarnięcia tego zadania. Przygotować projekt, pilnować ekipę, zamówić materiały. Nie każdy się na tym zna i nie każdy ma czas i siły żeby się tym zająć. Nic dziwnego że ludzie wybierają mieszkania „z drugiej ręki”. Tu jednak należy zwrócić uwagę czy mieszkanie takie na pierwszy rzut oka wyglądające na idealne, nie okaże się do remontu. Przy zakupie takiego mieszkania warto wspierać się opinią fachowca. Istnieją firmy oferujące sprawdzenie stanu technicznego przed zakupem. Profesjonalny agent nieruchomość w ramach swojej usługi zagwarantuje także w wybranej nieruchomości wizytę inspektora budowlanego.

Michał Stanek
Broker nieruchomości. 9 lat doświadczenia jako doradca ds. nieruchomości, agent oraz niezależny pośrednik nieruchomości ze 100% skutecznością w sprzedaży. Specjalista od marketingu oraz szkoleniowiec w branży nieruchomości.