fbpx
ranking portali ogłoszeniowych

Ranking portali ogłoszeniowych nieruchomości – 2024

Mamy wiele portali ogłoszeniowych nieruchomości, ale który z nich generuje największy ruch? Który portal odwiedza największa liczba użytkowników? Który portal ogłoszeniowy nieruchomości posiada największą liczbę ofert? Przyjrzymy się temu tematowi tworząc ranking portali ogłoszeniowych na 2024 roku.

1. Ranking portali ogłoszeniowych nieruchomości – liczba użytkowników

W rankingu nie uwzględniłem takich portali jak olx.pl, sprzedajmy.pl oraz gratka.pl bo chociaż niektóre mają całkiem sporą liczbę odwiedzin to jednak nie są one poświęcone wyłącznie ogłoszeniom nieruchomości i nie mając dostępu do dokładnych danych analitycznych nie jestem w stanie ocenić ile osób odwiedziło ten portal bo szukało mieszkania i ile chłodnicy do Opla Astra.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że poniższe dane są danymi szacunkowymi i rzeczywista liczba może się różnić od tej przedstawionej poniżej natomiast narzędzie to choć nie jest idealne to jednak jest obiektywne.

Portal ogłoszeniowyLIczba wizyt w ostatnim miesiącu
otodom.pl56 210 000
nieruchomosci-online.pl19 680 000
adresowo.pl9 200 000
morizon.pl7 600 000
domiporta.pl6 300 000
szybko.pl800 000
tabelaofert.pl1 000 000
źródło: https://www.similarweb.com

2. Ranking portali ogłoszeniowych nieruchomości – liczba ofert

W tym zestawieniu widzimy liczbę ogłoszeń w konkretnych kategoriach dla jednego z miast. Do analizy wziąłem pod uwagę Kraków ponieważ tutaj pracuje więc ta lokalizacja jest dla mnie najbardziej interesująca:) W innych miastach sytuacja może się różnić z uwagi na regionalność niektórych portali. Analizując jednak jakąkolwiek lokalizację warto pamiętać że 6 tys. ogłoszeń to nie 6 tys. mieszkań, ponieważ ciągle na rynku działają jeszcze biura akceptujące zasady „umowy zwykłej” (otwartej) pozwalającej jedno mieszkania ogłaszać przez wiele firm. To sprawia, że na jedno mieszkanie przypada wiele podobnych ogłoszeń.

PortalMieszkaniaDomyDziałki
otodom.pl7 323778412
nieruchomosci-online.pl5 014792528
adresowo.pl762125234
morizon.pl6 181766534
domiporta.pl3 102469359
szybko.pl1 884216120
tabelaofert.pl2 47123598
źródło: portale ogłoszeniowe

W tym zestawieniu bierzemy pod uwagę rynek pierwotny i wtórny dlatego warto dodać, że większość tych ogłoszeń stanowią oferty z deweloperskie czyli mieszkań „do wykończenia”.

3. Ranking portali ogłoszeniowych nieruchomości – cena ogłoszenia

W kolejnym kroku sprawdźmy ceny pojedynczego podstawowego ogłoszenia i należy tutaj wspomnieć, że adresowo.pl chociaż daje możliwość dodania darmowego ogłoszenia to jednak przeglądanie ich dla kupujących jest już płatne (nawet 99 zł za 3 dni), dlatego może się okazać, że ogłoszenie nawet ma dużo wyświetleń, ale kontaktów z tego nie będzie.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej w tym zestawieniu (stosunek jakości do ceny) wypada nieruchomości-online.pl, a najgorzej oceniam morizon.pl. Nieruchomości-online.pl oferują średnio rynkowo cenę za całkiem przyzwoity ruch na ofertach, a morizon.pl ewidentnie celuje w górną granicę i choć tłumaczy to dużą liczbą portali wchodzących w skład (gratka.pl, onet.pl) to jednak mnie interesuje na koniec ile sensownych kupców do mnie trafi z tego portalu, a tutaj niestety nie ma się często czym chwalić.

PortalPodstawowe ogłoszenie
otodom.pl109,00 zł
nieruchomosci-online.pl59,00 zł
adresowo.pl0,00 zł *
morizon.pl99,00 zł
domiporta.pl49,00 zł
szybko.plb.d.
tabelaofert.pl9,99 zł
źródło: portale ogłoszeniowe

Podsumowanie

Z punktu widzenia sprzedającego warto wspomnieć o „współoglądalności” czyli zjawisku w którym użytkownicy nie ograniczają się do jednego tylko portalu, ale próbują poszukiwać wymarzonego lokum w wielu miejscach z nadzieją na to, że na kolejnym portalu uda się znaleźć coś wyjątkowego. Dlatego nowe ogłoszenie na kolejnym portalu to nie zupełnie nowa grupa, ale bardziej nowy kanał dotarcia do tej samej grupy.

Natomiast jeżeli planujesz zakup to pewnie zauważyłeś, że często na rożnych strona ogłoszeniowych przewijają się i tak te same ogłoszenia (z drobnymi wyjątkami) dlatego uważam, że wystarczy wybrać maksymalnie 2-3 które najbardziej nam odpowiadają pod względem przejrzystości, a jestem przekonany, że zapewni wystarczający przegląd rynku.


Michał Stanek

Broker nieruchomości. 8 lat doświadczenia jako doradca ds. nieruchomości, agent oraz niezależny pośrednik nieruchomości ze 100% skutecznością w sprzedaży. Specjalista od marketingu oraz szkoleniowiec w branży nieruchomości.

Porównaj

Sprawdź jakie warunki oferujemy!

Buy a new home

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tetur cing elit. Suspe ndisse suscipit

Sell a home

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tetur cing elit. Suspe ndisse suscipit

Rent a home

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tetur cing elit. Suspe ndisse suscipit